Allmax
Art-dom
Allmax
Allmax

Aktualny numer

Książka o Różanie

 ZNACZKI TURYSTYCZNE

Nr 911 i 912

WMA 79-89

quest

W trosce o mieszkańców gminy

Ludzkość na całym świecie stanęła przed wielkim wyzwaniem. Koronawirus (COVID-19) stał się przyczyną zaostrzeń i ograniczeń dotyczących życia codziennego - wszystko w trosce o nasze zdrowie i życie. Jak wygląda sytuacja z perspektywy samorządu różańskiego …zapytaliśmy Burmistrza Gminy Różan – Piotra Świderskiego.

 

S.Olszewik - Jakie jest Pańskie stanowisko odnośnie idei przeprowadzenia tegorocznych wyborów prezydenckich w dobie epidemii COVID-19 ?
Piotr Świderski - Jednoznaczne. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym narazić zdrowie i życie mieszkańców, zarówno tych w komisjach wyborczych, jak i głosujących, bo ktoś ma do zrealizowania jakiś chory polityczny plan. Przy ogłoszonym stanie epidemii i wprowadzonych przez rząd ograniczeniach organizacja procesu wyborczego, jest w moim głębokim przekonaniu niemożliwa.

- Jak wygląda sytuacja w samej gminie, czy są chętni do pracy w komisjach? Co jeżeli ludzie odmówią pracy na rzecz wyborów?

- Na chwilę obecną (02.04.2020 r.) nie ma oficjalnych zgłoszeń kandydatów do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Poinformowałem właściwego miejscowo Komisarza Wyborczego w Ostrołęce o faktycznej niemożliwości udziału gminy w przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów.

- Czy gmina współpracuje z organami sprawującymi bezpieczeństwo epidemiologiczne i na jakiej zasadzie?
- Gmina otrzymuje komunikaty epidemiologiczne oraz organizuje pomoc dla osób potrzebujących zgodnie z wytycznymi wojewody i służb państwowych.

- Jakie kroki samorząd gminy podjął w celu przestrzegania wprowadzonych zaostrzeń wśród mieszkańców?
- Jako samorząd nie dysponujemy aparatem władczym do egzekwowania zaostrzeń wobec ludności, jakie wprowadził Rząd RP. Zrobiliśmy ze swojej strony to, co było możliwe i wynika ze wskazówek administracji rządowej. Urząd jest zamknięty dla interesantów, wszystkie sprawy załatwiamy telefonicznie i drogą elektroniczną. To samo dotyczy szkoły, gdzie nauczanie odbywa się zdalnie i innych jednostek podległych gminie. Zdecydowałem również w trosce o bezpieczeństwo handlujących o czasowym zamknięciu targowiska miejskiego. Nie będę ryzykował zdrowia zarówno sprzedających, jak i kupujących.

- Czy Urząd Gminy dysponuje danymi ile osób wróciło do gminy Różan z zagranicy, ile osób jest poddanych kwarantannie, czy są przypadki zachorowań?
- Niestety nie dysponujemy wiedzą, ile osób wróciło do gminy z zagranicy i ile jest poddanych kwarantannie. Ogólną wiedzę o przypadkach izolacji i zarażeń na terenie powiatu makowskiego czerpiemy z komunikatów Powiatowej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej. Odczuwam tu pewien dyskomfort. Uważam, że każdy urząd gminy powinien być jednostkowo informowany o wszystkich przypadkach związanych z koronawirusem, które występują na jego terenie.

- Jak przebiegają prace nad trwającymi inwestycjami w gminie?
- Inwestycje są realizowane i na chwilę obecną nie ma dla nich zagrożenia. Trwają prace przy przebudowie ul. Przemysłowej. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przystąpił do wykonywania nowych przyłączy kanalizacyjnych i rozbudowy wodociągów. Podpisaliśmy umowę na przebudowę drogi gminnej we wsi Dyszobaba, budowę kotłowni dla dwóch bloków komunalnych, przy ul. Poniatowskiego. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie rewitalizacji Fortu nr 1 z tzw. Funduszy Norweskich. Zakończyły się prace związane z wymianą oświetlenia w Załuziu. W najbliższych dniach ogłosimy przetarg na budowę chodników na osiedlu Kamieni Szlachetnych.

- Jak odbywa się praca Urzędu Gminy? Jak petenci mogą załatwiać swoje sprawy?
- Praca Urzędu Gminy odbywa się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. W nagłych i wyjątkowych przypadkach przyjmujemy interesantów. W holu urzędu znajduje się płyn do dezynfekcji, pracownicy mają rękawiczki i dostęp do maseczek.

- Czy samorząd przewiduje podjęcie kroków pomocy przedsiębiorcom, mieszkańcom gminy dotkniętych skutkami kryzysu finansowego spowodowanego epidemią?
- Na pewno po otwarciu targowiska, przez kilka miesięcy zwolnimy sprzedawców z opłat. Przedsiębiorcy i mieszkańcy, którzy przez sytuację z epidemią znacząco zubożeli, mogą liczyć na pomoc w indywidualnych sprawach podatkowych, czy czasowe zwolnienie z czynszów dzierżawnych. Mówię tu o sytuacji, kiedy nie było możliwości prowadzenia działalności i zarobkowania. Gmina ma ograniczone możliwości wsparcia, bo nasze obciążenia (podatki, opłaty, czynsze) są bardzo niskie. To kropla w morzu potrzeb pracodawców i pracowników. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą kluczowa jest pomoc Państwa. Zwolnienie z ZUS, odroczenie płatności podatków pobieranych przez urzędy skarbowe itp. To prawdziwy test dla Rządu RP.

- Co chciałby Pan na zakończenie przekazać naszym czytelnikom?
- Apeluję do wszystkich mieszkańców o stosowanie się do zaleceń władz państwowych. Ograniczmy kontakty międzyludzkie do niezbędnych, nie wychodźmy bez potrzeby z domu. Zabezpieczajmy się, aby chronić siebie i najbliższych. Proszę rodziców, żeby zwracali uwagę ma swoją latorośl. Niech młodzież nie spaceruje po ulicach. Róbcie zakupy w sklepach w tygodniu. Piątek i sobota na zakupy, przy tłumach letników, którzy ewakuowali się z Warszawy nad Narew, nie jest dobrym pomysłem. Niech każdy dołoży od siebie cegiełkę w walce z koronawirusem, a wszystkie ograniczenia szybko się skończą. Niech Moc będzie z Wami!

Pogoda w Różanie

Monitoring jakości powietrza na terenie Gminy Różan

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych