Aktualny numer

Książka o Różanie

 ZNACZKI TURYSTYCZNE

Nr 911 i 912

WMA 79-89

quest

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

00004

15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, ale i również święto kościelne
- Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa potocznie nazywana jest Cudem nad Wisłą i jest u nas uznawana za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, Europa środkowa prawdopodobnie uległaby sowieckiej inwazji i komunistycznej propagandy.

 To święto znane tylko w kościele katolickim. Tego dnia wierni wspominają wzięcie do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej życia na ziemi. Protestanci przeciwstawiają się dogmatowi o wniebowzięciu, podając jako argument brak wzmianek na ten temat w Piśmie Świętym, dlatego dogmat ten uznawany jest wyłącznie w kościele katolickim.
Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej, która w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego z tej okazji składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów.

 

Fot.M.Cachel

Pogoda w Różanie

Monitoring jakości powietrza na terenie Gminy Różan

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych