Aktualny numer

Książka o Różanie

 ZNACZKI TURYSTYCZNE

Nr 911 i 912

WMA 79-89

quest

Odważny burmistrz - 2003

Odważny burmistrz - 2003
Wszyscy widzimy, że walka z bezrobociem w naszym miasteczku nie przynosi właściwie żadnych korzyści. Dużo się napisało, wiele się powiedziało, sztucznie się zawyżyło i na tym się skończyło. Znajomy w przypływie frustracji z tym związanej podpowiedział mi pewien pomysł być może już w kraju gdzieś stosowany. A mianowicie proponuje on by firmom, które zatrudniałyby pracowników z terenu naszej gminy obniżać procentowo podatek od nieruchomości, ale tylko w części zajmowanej pod działalność gospodarczą. Jaki to by był procent jest kwestią ustalenia. Załóżmy 1%. A więc gdy zatrudniłby taki przykładowo pracodawca 100 osób nie płaciłby wcale podatku od powierzchni zajmowanej pod działalność, którą prowadzi. Wydaje się, iż korzyści płynące z tego rozwiązania byłyby znaczne. Po pierwsze zredukowano by w jakimś stopniu bezrobocie, po drugie zainteresowanie Różanem wśród inwestorów by wzrosło, po trzecie zainwestowane w ten sposób samorządowe pieniądze zwróciłyby się w części podatku dochodowego od zatrudnionych. Korzyści takiego rozwiązania mogłyby być również w sferze społecznej. Mniej ludzi korzystałoby z pomocy opieki społecznej (czytaj pieniądze zostałyby w kasie), ludzie bardziej zwracaliby uwagę na kwestie społeczne, kulturę, oświatę, wychowanie swoich dzieci itp. niż na problemy związane z kwestią egzystencjalną. Brzmi to nieźle nieprawdaż?.
 
Innym pomysłem również nie moim jest kwestia inwestowania samorządowych pieniędzy. Mam zdanie i nie jestem w tym odosobniony, ale środki finansowe, które samorząd różański posiada znaczne są „przejadane”. Obecny jak i poprzedni samorząd zupełnie nie inwestuje wypracowanych przez poprzedników pieniędzy, a tylko je wydaje. Dojdzie do tego, że następne inwestycje budowlane, które powstaną, ich utrzymanie pochłonie wszystkie środki rocznego budżetu gminy. Krach nastąpi w momencie, gdy państwo przestanie nam płacić za składowisko odpadów promieniotwórczych. Dlatego powinno się pomnażać majątek samorządowy. Wracając do pomysłu – unia daje duże pieniądze na ekologię. Może warto by zainwestować i pobudować elektrownię wiatrową. Technologicznie w świecie jest to wielce zaawansowane pozyskiwanie darmowej energii. Pod tym względem teren mamy wyśmienity. Różan położony jest na wysoczyźnie. Na wieży wiatraka można by uruchomić platformę widokową z restauracją itp.
 
Ciekawe czy znalazłby się odważny burmistrz, który by wyszedł z takimi pomysłami do radnych. Ciekawe również czy radni byliby tak odważni by zaproponować te pomysły społeczeństwu. Jednak by było lepiej, nowocześniej, bezpieczniej trzeba podejmować odważne decyzje.

Pogoda w Różanie

Monitoring jakości powietrza na terenie Gminy Różan

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych