- Details
- Hits: 1346
Książka do nabycia w siedzibie redakcji w cenie 46 zł
Zamówienia pod adresem
- Details
- Hits: 1537
Od połowy grudnia 2019 r. w gminie Różan dostępne są dwa znaczki turystyczne. Drewniane krążki przedstawiają dwa charakterystyczne dla Różana miejsca. Pierwszy wyróżnia carski Fort nr 1, którego budowę rozpoczęto w 1904 roku, a zakończono w 1908. Drugi natomiast przedstawia kościół parafialny pw. Św. Anny, pobudowany w 1. poł. XVI w., ufundowany prawdopodobnie przez Annę Jagiellonkę. Do sprzedaży znaczki turystyczne trafiły we współpracy GOUK ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku, która zajmuje się wyróżnianiem polskich zabytków i atrakcji turystycznych poprzez przydzielenie znaczka, tworząc w ten sposób rodzaj swoistego przewodnika po ciekawych miejscach na mapie naszego kraju. Każdy znaczek ma nadany numer i w dostępnych punktach sprzedaży ma jednakową cenę (7 zł). Fort Nr 1 oznaczono numerem No. 911 a Kościół sw.Anny No. 912.
Czym jest znaczek turystyczny?
To ogólnoeuropejska akcja kolekcjonerska. Znaczki turystyczne przedstawiają miejsca, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. Znaczek oznacza miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki, jaskinie i inne miejsca, do których dociera ciekawy turysta. Jest on zachętą do zwiedzania tych miejsc a zarazem wyjątkową pamiątką. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej. Cały system jest nieustannie rozszerzany. Od 2012 roku Znaczki Turystyczne znajdują się już w piętnastu państwach Europy. Znaczek Turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm z metalowym oczkiem do zawieszenia. Jest wykonany z naturalnych materiałów - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa.
Karteczka
Do każdego Znaczka Turystycznego przymocowana jest papierowa karteczka, która imituje drewno. Na jednej stronie znajduje się nazwa produktu, kraj, z którego pochodzi, krótkie wyjaśnienie czym jest ZT, w środku umieszczone jest logo /róża wiatrów/, pod spodem adres strony internetowej oraz kupon z flagą państwową, na której został specjalną techniką wydrukowany srebrny numer konkretnego znaczka. W środku, do naciętych miejsc, jest włożona naklejka. Na drugiej stronie znajdują się podstawowe zasady gry kolekcjonerskiej, strona internetowa i kod kreskowy.
Naklejak
Na włożonej w karteczce naklejce o średnicy 22 mm z folii samoprzylepnej, został wydrukowany zmniejszony wygląd Znaczka Turystycznego. Znaczki wyprodukowane przed rokiem 2010 takiej naklejki jeszcze nie posiadały. Naklejka służy do usystematyzowania kolekcji, można ją wkleić do dziennika kolekcjonerskiego, do zeszytu, nakleić na ramę roweru, na kijki nordic-walking. Jest to swego rodzaju bonus, który czyni ZT atrakcyjniejszym i zachęca turystów do rozpoczęcia systematycznego zbierania Znaczków Turystycznych.
Idea znaczka turystycznego
Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Chorwacja, USA oraz oczywiście w Polsce. Tak więc jest to inicjatywa ogólnoeuropejska i włączają się do niej kraje spoza Europy. Na dzień dzisiejszy/dane z 20 grudnia 2019 r./ istnieją w całej Europie, USA i Rosji ponad 5934 miejsca oznaczone Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta ( w Polsce 913). A wszystko zaczęło się w 1998 roku w Rymarowie, kiedy dwóch instruktorów skautingu chcąc zachęcić swoich podopiecznych do wędrowania po górach wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu nagrodę specjalną. W tak niepozorny sposób rozpoczęła się gra kolekcjonerska, która z 10 sztuk rozwinęła się do obecnych 2601 sztuk w całych Czechach.
Więcej informacji na temat znaczków turystycznych oraz mapę z dokładną lokalizacją na stronie internetowej znaczki-turystyczne.pl.